БОЧЕЧКА Олександр Олександрович

Завідувач відділу, член-кореспондент НАН України, доктор технічних наук, професор

Основний напрям досліджень – дослідження процесів отри­мання НТМ за високих тисків.

Про відділ

Відділ створений в 1972 р. на базі “Лабораторії структурних і фізичних досліджень надтвердих матеріалів”. З 1986 по 2012 відділ 14 носив назву “Відділ фізико-хімічних основ отримання надтвердих матеріалів”.

Науковий напрям

Дослідження фізико-хімічних процесів в твердій фазі і розплавах, вивчення взаємодії надтвердих речовин з газами і рідким середовищем при формуванні в широкому діапазоні температур і тисків монокристалічних, полікристалічних, дисперсних, плівкових надтвердих матеріалів і композитів на їх основі. Вивчення структури і властивостей синтезованих матеріалів. Фізичні дослідження кристалів сучасними методами. Забезпечення роботи центру загального користування унікальними аналітичними приладами в НАН України.

Завдання відділу:

  • встановлення закономірностей фізико-хімічної взаємодії в системах, використовуваних для отримання алмазних монокристалів різного рівня дисперсності, алмазних полікристалічних композиційних матеріалів, полікристалічних матеріалів на основі кубічного нітриду бору, керамічних і плівкових матеріалів;
  • розробка процесів отримання нових алмазних полікристалічних композиційних матеріалів в умовах високого тиску для ефективного застосування в робочих елементах інструментів, працюючих в особливо складних умовах, – при бурінні твердих порід, різанні;
  • розробка нових процесів формування морфології і складу поверхні дисперсних надтвердих матеріалів і складових для отримання полікристалічних композиційних матеріалів на їх основі;
  • встановлення закономірностей змочування в системах, використовуваних для отримання монокристалів алмазу і кубічного нітриду бору, полікристалічних і композиційних матеріалів на їх основі, керамічних і плівкових матеріалів;
  • встановлення закономірностей формування структури, фазового складу, оптичних властивостей монокристалів надтвердих з”єднань, полікристалічних і композиційних матеріалів на їх основі;
  • розробка комп”ютерних аналітичних методів діагностики експлуатаційних характеристик порошків надтвердих матеріалів і оцінка їх якості;
  • дослідження процесів отримання нових надтвердих матеріалів, структурованих фазами неалмазного вуглецю методом фізико-хімічного синтезу при тисках нижче атмосферного.

Структура

Виконані проєкти

2015–2017 рр.

№ДР 0114U0070047 «Створення та вивчення комплексу характеристик порошків ши­рокого діапазону зернистостей з композитів на основі алмазу, cBN, B4C, структурова­них вуглецевою зв’язкою, призначених для підвищення ефективності абразивного інструменту». Замовлення НАН України.

2016–2017 рр.

№ ДР 0116U008863 «Розробка та впровадження технології плазмохімічного осадження захисних та просвітлювальних алмазоподібних вуглецевих плівок для оптичних дета­лей військової техніки». Замовлення НАН України.

2016–2018 рр.

 №ДР 0115U006578 «Дослідження закономірностей формування наноструктурованих алмазних полікристалів і композитів на основі нітриду алюмінію різного функціонального призначення та розробка теоретичних методів прогнозування їх електричних, теплофізичних і пружних властивостей». Замовлення НАН України.

2017–2019 рр.

№ДР 0117U00392 «Закономірності інкапсуляції наночастинок металів і їх суміші в вуглецеві структури та пористі матриці і їх консолідації при дії високого ти­ску та високої температури на одержані матеріали». Замовлення НАН України.

2018–2020 рр.

№ДР 0118U003292 «Створення модифікованих термостійкими оксидами і хлоридами шліфпорошків абразивного призначення з порошків синтетичного алмазу та шліфпорошків з компактів на основі мікропорошків cBN, структурованих вуглецевою зв’язкою». Замовлення НАН України.

2019–2021 рр.

 №ДР 0119U100591 «Інтенсифікація спікання за високих тисків алмазних нанопорошків шляхом фізико-хімічного модифікування їхньої поверхні». Замовлення НАН України.

2020–2021 рр.

 №ДР 0120U101294 «Одержання в умовах високих тисків із алмазних порошків, синтезо­ваних в системах, що не містять металів групи заліза, полікристалів та композитів підвищеної термостабільності та зносостійкості». Замовлення НАН України.

2017–2021 рр.

№ДР 0117U006291 «Розробка новітніх технологій створення антибактеріальної поверхні на кісткових імплантатах з кальцій фосфатної кераміки». Замовлення НАН України.

2020–2022 рр.

№ДР 0120U100104 «Адсорбційна іммобілізація наночастинок металів для функціоналізації поверхні матеріалів з різним рівнем поруватості». Замовлення НАН України.

2022 р.

№ДР 0122U000881 «Композити, спечені за високого тиску з алмазних порошків різного генезису та CVD-алмазу, металізованих карбідоутворюючими металами, для робочих елементів інструментів різного функціонального призначення». Замовлення НАН України.

Останні публікації