У машинобудуванні алмазно-абразивна обробка займає чверть усіх операцій, а в підшипниковому, інструментальному та оптико-механічному виробництві — понад 50 %. Він використовує важкооброблювані матеріали, які можна обробити лише ефективними інструментами на основі алмазів і кубічного нітриду бору. Проте високопродуктивну обробку таких матеріалів у промисловості здійснюють алмазним інструментом, в якому для обробки найбільше використовують алмазні марки низької міцності АС4 і АС6, які мають певні особливості – специфічний дефект у вигляді поверхневої пористості та наявності металевих включень, лівих і неметалічних домішок [1], а тому потребують деякого поліпшення своїх властивостей.

Процес синтезу алмазів марок АС4 і АС6 відбувається при високих швидкостях росту кристалів, які захоплюють всі побічні фази, присутні в реакційній камері, під час росту. Для зниження необхідних високих параметрів синтезу використовується каталізатор у вигляді сплаву розчинника. Детальні дослідження та численні роботи з вивчення процесу синтезу алмазу, переважно з використанням сольвентних сплавів системи Ni–Mn–C. Останніми роками зріс інтерес до використання більш дешевого розчинного сплаву Fe–Si [2]. Слід зазначити, що питанням вивчення неоднорідності та дефектності алмазних зерен приділяється недостатньо уваги, оскільки вважається, що принципової різниці в зернах немає, є лише певна різниця в розвитку поверхні, і вони вважалися суцільним середовищем. Тим часом у літературі є роботи з вивчення неоднорідності та дефектності алмазних зерен з урахуванням металів, які вони захоплюють при синтезі.

У статті [3] для дослідження труднощів реакції алмазу з різними видами металів і оксидів металів енергія активації реакції між алмазом і металами, а також між алмазом і оксидами металів була отримана шляхом розрахунку з першого принципу.

Магнітні мінеральні включення, такі як оксиди або сульфіди заліза, зустрічаються в природних алмазах досить рідко [4]. Наявність домішок заліза в синтетичних алмазах, виготовлених у системі Fe–Si, є саме тим фактором, який змінює магнітні властивості таких алмазів [1].

Наявність таких включень в алмазі дозволила авторам роботи [5] методом термохімічної корозії Fe/Fe2O3 отримати новий алмаз з порами та підвищеними властивостями самозагострення або самовідновлення. Цінним способом одержання алмазних магнітних абразивів є безелектрологічне композитне покриття [6].

Більше уваги ми приділяли термохімічним методам, а тепер приділимо більше уваги термічним методам впливу на алмази.

У роботі [7] описано методику вдосконалення алмазних ріжучих інструментів, які використовуються в нано- та мікрометрових масштабах обробки та сформовані за допомогою мікрообробки сфокусованим іонним променем (FIB). Нагрівання при 500 °C було оптимальним для видалення неалмазної фази з алмазних інструментів [7].

У статті [8] наведено інший приклад теплового впливу – плазмовий. У статті [9] досліджено вплив анодного окислення поверхні монокристалу (100) алмазу, легованого бором, як на трибострум, так і на макроскопічну силу тертя (~мН), коли нікельована сталева голка ковзає по ній з різними нормальними силами.

Автори [13] стверджують, що при досягненні граничних значень локальної температури 650–670°С відбуваються хімічні взаємодії включень з алмазом усередині зерна. Особливості такої взаємодії можуть бути використані для досягнення ефекту шорсткості поверхні на міжфазну теплопровідність, яка описана в [14] для композитів алмаз/мідь.

Так, в алмазах в областях з високою концентрацією вакансій можливе їх об’єднання в мікропори і навіть порожнечі. Враховуючи те, що алмаз є діамагнетиком, а використовувані при синтезі сплави-розчинники мають чітко виражені магнітні властивості, це дає змогу визначати вміст поверхневих домішок у зерні алмазу магнітним методом, а металеві домішки в кристалах алмазу мають фазовий склад, обумовлений [1].

Зверніть увагу, що при нагріванні алмаз окислюється. Температура початку окислення оцінюється в 700–750 °С. А якщо нагріти до більш високих температур, то зустрінемося з явищем графітизації, а отже, з поступовим зникненням алмазу. Графітізація алмазу — вимушена перебудова кубічної решітки алмазу в гексагональну решітку графіту, що відбувається при досить високих температурах (1450–2000 °С), що відповідає умовам розриву зв’язків атомів у ґратці, їх перерозподілу та зміни відстані між кристалографічними площинами. Графітізація відбувається зі збільшенням об’єму в 1,5 рази, тому формування зародка відбувається шляхом подолання пружного опору середовища. У місці утворення графіту алмаз сильно напружений. Ідеальний кристал алмазу графітований переважно на поверхні. При наявності включень в алмазі графітизація може відбуватися і в об’ємі кристала [18].

Взагалі графітизація алмазу зумовлена ​​його каталітичним фазовим перетворенням у графіт під дією кисню. Отже, температура початку графітизації в інтервалі температур до 1900 °С визначається наявністю кисню в зоні контакту з алмазом. У роботі [19] було висловлено припущення, що подібний вплив на графітизацію має надавати будь-яке середовище, що взаємодіє з алмазом, наприклад, хімічно активні карбідоутворюючі метали: Si, Ti, Cr, V, Mn, Fe, Co, Ni, і більшою мірою ті метали, у контакті з якими міжфазна енергія алмазу мінімальна. Графітізація алмазу при спіканні визначається спільною дією металу і кисню. У міру посилення каталітичного впливу на процес фазового перетворення алмазу в графіт під час спікання метали розташовуються наступним чином: Si, W, Ti, Ni, Cr, Mn. Енергія активації фазового перетворення алмазу в графіт максимальна для Si (168 кДж/моль) і мінімальна для Mn (55 кДж/моль). Вплив металів, які хімічно взаємодіють з алмазом, на процес його фазового перетворення в графіт зводиться в основному до різкого збільшення швидкості утворення поверхневого вуглецю за рахунок зменшення вільної поверхневої енергії алмазу на межі з металом і зменшення енергії активації процесу. Оцінка кінетики карбідоутворення в системі росту карбідного шару на поверхні алмазу в умовах, що відповідають його стабільності, показує, що при взаємодії алмазу з металами в цьому випадку його фазове перетворення в графіт не відбувається [19].

У даній роботі [20] представлено дослідження графітизації мікрокристалів синтетичного алмазу кубооктаедричної форми та морфологічної та структурної еволюції, що відбувається при 1600 °C під час вакуумного відпалу.

Все це, наведене вище, якраз і показує, що алмазні зерна досить високої міцності (AC50–AC200) більш вразливі до нагрівання, на відміну від алмазних зерен низької (AC4–AC6) міцності, і можуть бути зруйновані при досить високому (до 1000 °C) нагріванні. На алмазах низької міцності з розвиненою морфологією виділення металів-розчинників на поверхню при нагріванні не тільки не призводить до розтріскування зерен, але й призводить до заповнення дефектів поверхневих порожнин або пористого простору зерен. Тому необхідно враховувати такі дефекти, а саме розглядати це не як негативний, а як позитивний фактор при пошуку шляхів підвищення зносостійкості шліфувальних кругів за рахунок можливих змін домішкового складу поверхні зерен або заповнення порового простору зерен необхідними функціональними речовинами, спрямованого, наприклад термічного, впливу на стан поверхні алмазних зерен.

Встановлено, що ці утворення домішок і включень на поверхнях граней кристалів в основному складаються з елементів розчинного сплаву. Для синтетичних алмазів магнітної фракції, виготовлених у системі Ni–Mn–C, основний склад складають домішки Mn, Ni та O, а для немагнітних алмазів виявляються лише сліди O та Ni.

На поверхнях граней алмазів системи Fe–Si–C основний склад утворень складають такі елементи, як: Si, Al, Fe, O, Ca. У результаті дослідження зроблено висновок, що поверхні граней кристалів алмазу системи Fe–Si–C мають більш спрямований мікрорельєф порівняно з кристалами алмазу системи Ni–Mn–C. Таким чином, наведені досліди показали, що при термічному впливі на алмази відбуваються певні зміни вмісту елементів розчинного сплаву у включеннях і домішках магнітної фракції, про що можна судити по зміні їх магнітних властивостей.

Зауважимо, що з підвищенням температури втрата маси алмазного порошку зростає, причому на менш магнітних порошках така втрата більш відчутна і при 1000 °C в обох випадках значно зростає, а отже значно знижує питому магнітну сприятливість, фактично повертаючись до вихідного стану.

Fig. 1. REM image of heat-treated (800 ºC) grains of non-magnetic powders of Ni–Mn–C (a) and Fe–Si–C (b) systems, magnetic powder of Ni–Mn–C system (c, d) and magnetic diamond powder Fe–Si–C systems (e, f – enlarged image). Arrows indicate the yields of impurities on the surface of diamonds)
Fig. 2. Influence of heat treatment modes on the values of specific magnetic susceptibility (c) and weight loss (D) of synthetic diamond grinding powders made in the Fe–Si–C system: a – magnetic (initial value c = 521 • 10-8 m3/kg, b – non-magnetic (initial value c = 123 • 10-8 m3/kg).
Fig. 3. Influence of heat treatment regimes on the values of specific magnetic susceptibility (c) and weight loss (D) of synthetic diamond grinding powders made in the Ni–Mn–C system: a – magnetic (initial value c = 90 • 10-8 m3/kg, b – non-magnetic (initial value c = 8.8 • 10-8 m3/kg)
Fig. 4. Strength of grains of synthetic diamond grinding powder the Fe–Si–C system at different temperatures:  – 589 • 10-8 m3/kg (initial value c = 521 • 10-8 m3/kg);  – 150 • 10-8 m3/kg (initial value c = 123 • 10-8 m3/kg).
b
Fig. 5. Cluster correlation between specific magnetic susceptibility and destructive load (strength) of diamonds when heating magnetic and non-magnetic fractions of Fe–Si–C (a) and Ni–Mn–C (b).
Fig. 6. The output of Ni and Mn impurities on the surface due to defects in the surface layer of diamonds (c = 90 • 10-8 m3/kg) during heat treatment: a, b – source grains, c, d – processing temperature of 700 °C, e, f – processing temperature in 1000 °C.
Fig. 7. The output of Fe and Si impurities on the surface due to defects in the surface layer of diamonds (c = 521 • 10-8 m3/kg) during heat treatment: a, b – source grains, c, d – processing temperature of 800 °C, e, f – processing temperature in 1000 °C.
Fig. 8. Synthetic diamonds AC6 160/125, the Fe–Si–C system, after heat treatment at 800 °C.

Для цього попередньо нами алмази марки АС6 зернистістю 160/125 обох вищевказаних систем росту розподілили за значенням їх початкової питомої магнітної сприйнятливості: c=90•10-8 м3/кг для синтетичних алмазів, виготовлених у системі Ni–Mn–С, і c=521•10-8 м3/кг для синтетичних алмазів, виготовлених у Fe–Si–С. система росту. Алмази піддавали термічній обробці протягом 20 хвилин при температурі 700 °C для першого та 800 °C для другого (див. рис. 4). Потім виготовляли шліфувальні круги з однаковими характеристиками, що містили алмази з різним вмістом включень і досліджували в однакових умовах.

Показано, що алмази містять включення елементів складу сплав-розчинник і їх можна розділити на магнітну та немагнітну (мінімальні значення магнітного значення) фракції. Це дозволяє контролювати властивості алмазів, наприклад, термообробку.

Досліджувані алмази малої міцності, що мають структурні дефекти і дефекти поверхні, можуть бути міцними сторонами кристала при певній температурі впливу на них.

Вплив термічної обробки на алмазні зерна з високими (магнітними) і малоцінними (немагнітними) включеннями елементів у складі сплав-розчинник різних систем росту Ni–Mn–C і Fe–Si–C показав, що це дозволяє контролювати міцність таких зерен, що позитивно впливає на їх застосування в інструменті.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ