Завідувач відділу

Академік НАН України, доктор хімічних наук, професор
лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2012)
заслужений діяч науки і техніки України (2018)

Основний напрям досліджень – фазові перетворення під тиском, фазові рівноваги з надтвердими фазами в багатокомпонентних системах за високих тисків і температур, кінетика кристалізації надтвердих фаз, спікання надтвердих композитів.

Історія відділу

Відділ синтезу і спікання надтвердих матеріалів при екстремальних р, Т параметрах був створений в 1981 році на базі лабораторії №1, основними завданнями якої були синтез алмазу і кубічного нітриду бору, а також створення надтвердих полікристалічних матеріалів на основі алмазу і кубічного нітриду бору. У 1961 році в лабораторії №1 була створена оригінальна технологія отримання синтетичних алмазів. Зусиллями працівників відділу створені десятки різновидів надтвердих матеріалів, розроблені нові конструкції устаткування високих тисків і температур для синтезу надтвердих матеріалів, конкурентоздатних на світовому ринку.

Основні наукові напрями

Встановлення закономірностей кристалізації, твердофазного, рідкофазного і конверсійного спікання матеріалів при високих тисках. Вивчення термодинаміки, кінетики, процесів масоперенесення і структуроутворення матеріалів на основі алмазу, кубічного нітриду бору, карбідів, бориду і нітриду. Розробка технологій створення надтвердих матеріалів при високих тисках.

Завдання відділу

  • проведення наукових фундаментальних, пошукових і прикладних досліджень в галузі матеріалознавства надтвердих матеріалів і екстремальних технологій, пов”язаних з високим тиском, вивчення впливу високих тисків на речовину з метою розвитку пріоритетного напрямку науки;
  • комплексні наукові дослідження процесів створення нових надтвердих матеріалів, в тому числі наноструктурних, синтезу та спікання алмазу, кубічного нітриду бору та інших надтвердих матеріалів;
  • вивчення фазових перетворень і фазових рівноваг в системах з алмазоподібними матеріалами при високих тисках і температурах;
  • дослідження структуроутворення та формування підвищених фізико-механічних та хімічних властивостей полікристалічних матеріалів в умовах високого тиску;
  • розробка нових композитів на основі алмазу і кубічного нітриду бору з певним рівнем фізико-механічних характеристик;

Виконані проєкти

2023-2024 рр.

№ДР 0123U102772 «Розробка нових надтвердих композиційних матеріалів на основі кубічного нітриду бору для робочих елементів різального інструменту нового покоління». Проєкти, які фінансуються за рахунок зовнішнього інструменту допомоги Європейського Союзу для виконання зобов’язань України у Рамковій програмі Європейського Союзу з наукових досліджень та інновацій “Горизонт 2020”.

2020 − 2023 рр.

№ДР 0120U104975 «Монокристали нітриду галію GaN: отримання під високим тиском, структура, властивості». Конкурс НФДУ «Підтримка досліджень провідних та молодих учених».

2019 − 2021 рр.

№ДР 0119U100582 «Формування структури теплопровідних алмазних полікристалічних композиційних матеріалів при спіканні в НРНТ умовах алмазних порошків з нетрадиційними активуючими добавками та n-шаровими графенами». Замовлення НАН України.  

2019 − 2021 рр.

№ДР  0119U100566 «Побудова діаграми стану системи Fe–Ga–N при тиску 6 ГПа та кристалізація в цій системі нітриду галію». Замовлення НАН України.

2017 – 2021 рр.

№ДР 0117U000386 «Закономірності формування структури та властивостей термостабільних зносостійких матеріалів кубічного BN при конверсійному спіканні та спіканні з багатокомпонентними однофазними зв’язками». Замовлення НАН України.

2016 − 2020 рр.

№ДР 689279 «Нова генерація надтвердих non-CRM матеріалів та перспективи їх використання в процесах механічної обробки, Flintstone 2020». Конкурс  EASME (Європейської Комісії).

2016 – 2018 рр.

№ДР 0115U006572«Формування структури алмазних полікристалічних композиційних матеріалів та алмазно-твердосплавних пластин при взаємодії за високих тисків та температур частинок алмазних порошків з n-шаровим графеном та активуючими добавками різної фізико-хімічної природи». Замовлення НАН України.

Останні публікації