Синтетичні алмази та інструменти на їх основі є наукоємною продукцією. За сучасним ринковим визначенням їх можна віднести до середньо- чи високотехнологічної промисловості, до якої входять авіабудування, автомобілебудування та приладобудування, фармацевтика, хімічна промисловість. Одним із світових центрів алмазного бізнесу в Україні є Інститут надтвердих матеріалів імені Бакуля НАН України. Науково-дослідна діяльність інституту спрямована на створення наукових основ для створення передових технологій обробки металів і неметалів інструментами з твердих сплавів і надтвердих матеріалів (ТМС), а також на розробку методів і технологій використання нових інструментальних матеріалів у базових галузях промисловості. Промислові країни все більше і більше зосереджуються на SHM, як найбільш ефективному для оснащення інструментів, і про це свідчить той факт, що зараз провідні індустріально розвинені економіки (США, Японія, Німеччина, Англія, Італія, Франція та Китай) використовують близько 80% видобутих природних і промислових синтетичних алмазів. При цьому однією з основних сфер застосування ШМ є механічна обробка, в якій використовується близько 70% загального обсягу ШМ.

У попередньому дослідженні, опублікованому в журналі Science & Innovation НАН України [1], ми розглядали покращення експлуатаційних характеристик високоміцних синтетичних алмазів AS65–AS250 для високоточних алмазних лінійок. У цьому дослідженні ми розглядаємо покращення експлуатаційних характеристик алмазного шліфувального інструменту, в якому використовуються алмази меншої міцності. Так, алмазні синтетичні порошки АС6–АС20 знайшли широке застосування в алмазно-шліфувальних інструментах промисловості для обробки виробів із твердих сплавів, кераміки, скла та інших крихких матеріалів. Подальший розвиток сучасних технологій обробки алмазів пов’язаний із застосуванням в алмазних інструментах порошків з новими унікальними властивостями, особливою морфологією зерна, підвищеною хімічною і термічною стійкістю. Таким чином, однією з причин підвищеної витрати алмазів при експлуатації інструменту, а також при виготовленні деяких видів інструментів на металевій зв’язці є окислення алмазів під дією високої температури. Розробка ефективних методів підвищення термостійкості шліфувальних порошків із надтвердих матеріалів, у тому числі абразивних шліфувальних порошків із синтетичних алмазних порошків, сприяє підвищенню якості шліфувальних інструментів. Для підвищення термостійкості алмазів їх покривають металевим (металізація) або керамічним шаром, а в реакційну суміш, що використовується при синтезі алмазів, вводять легуючі добавки певних елементів. Для підвищення термостійкості алмазів були розроблені й інші методи нанесення покриттів, такі як: нанесення на скло, вакуумне іонно-плазмове напилення, епітаксіальний синтез, магнетронне напилення та метод рідкофазного напилення. Тобто модифікація поверхні, або покриття, алмазних зерен є одним із важливих факторів, що впливають на зміну їх властивостей, збільшення утримання в зв’язуючому робочому шарі шліфувального інструменту та зміну властивостей алмазної поверхні. Слід зазначити, що цей напрямок інтенсивно розвивається. Далі зупинимося на сучасних розробках у виробництві різноманітних функціональних покриттів на алмазах та особливостях їх впливу на модифікацію поверхні алмазів.

Для покриття алмазу можна застосувати технологію термовибухового синтезу [2]. Із використанням як сировини змішаного Cr/Al/B/алмазного порошку на поверхні алмазу методом термовибухового синтезу сформовано багатокомпонентне композитне покриття на основі CrB-AlN (рис. 1). Досліджено вплив захисної атмосфери (N або Ar), вміст Al у фазовому складі, мікроструктуру сполучного та покриття. Результати показали, що під захистом Ar сировина не зазнає реакції термічного вибуху. Пухку та пористу об’ємну структуру можна отримати за допомогою реакції теплового вибуху під захистом N. Покриття на поверхні алмазу в основному складається з CrB та AlN та містить інші побічні продукти, такі як Cr5Al8 та Cr2AlB2 [2].

Металеві W-вмісні покриття наносять на поверхню мікрокристалів алмазу методом гарячого пресування з використанням WO3 як джерела металу [3]. Покриття, утворені на поверхні алмазу, реагують з порошком WO3 під час гарячого пресування при високій температурі. Після обробки суміші при 850 С протягом 15 хв WO2 і W18O49 фіксуються на поверхні алмазу. Після обробки при 950 С (15 хв) вольфрам є домінуючою фазою покриття. Обробка при 1150 С (15 хв) призводить до утворення фаз WC і W2C. У отриманому при цій температурі покритті відсутній металевий вольфрам (рис. 2). У роботі [4] для визначення особливостей реакції алмазу з різними типами металів і м.

Fig. 2. Changes in the composition of the diamond surface coating as a result of temperature variation [3]
Fig. 3. Scientifi c principles of diamond surface modifi cation with SiO2 layer [8]

Проте чисте алмазне покриття має низьку ударну в’язкість через свою надтвердість, що може спричинити його відшарування або розрив. У роботі [7] запропоновано новий метод хімічного осадження з газової фази, коли на підкладку WC/Co наносять алмазне покриття з частинок CuO. Для порівняння виготовлено чисте алмазне покриття. Випробування індентування показали, що алмазне покриття з частинками CuO має вищу адгезійну міцність і стійкість до розтріскування порівняно з чистим алмазним покриттям.

У роботі [8] з метою підвищення дисперсності та адгезійної міцності в полірувальному інструменті поверхню алмазних абразивів модифікували шляхом нанесення шару SiO2 методом ізотермічного гідролізу. Результати показали, що тонка плівка SiO2 рівномірно прищеплена до поверхні алмазу (рис. 3). Виготовлені полірувальні плівки з використанням немодифікованих і модифікованих алмазів як абразиву за технологією Sol-Gel для полірування підкладок SiC. Випробування показали, що алмазні абразиви, модифіковані SiO2, мають вищу швидкість видалення матеріалу та кращу якість полірування, ніж немодифіковані алмазні абразиви. Це викликано підвищенням дисперсійної здатності абразивних зерен і покращенням адгезії між матрицею плівки та абразивами [8].

Дослідження [9] представляє інноваційний метод розплавлених солей для реактивного приготування поверхнево-модифікованих алмазних частинок. Методом електроіскрового плазмового спікання отримано поверхнево модифіковані композити на основі металів (міді або магнію), армованих алмазними частинками. Алмазні частинки зі зміненим градієнтом поверхні отримано методом плавлення солей (рис. 4). Результати показали, що товщина модифікованого шару на поверхні алмазу поступово зростає зі збільшенням часу витримки. Композиційні матеріали на основі металу з модифікованою поверхнею, армованою алмазними частинками, мають високу теплопровідність. При об’ємній частці алмазу 35 % теплопровідність алмазно-мідних композитів досягає 602 Вт/(м · К), а алмазно-магнієвих — 286 Вт/(м · К).

Fig. 4. Scientifi c principles of metal-based modifi ed diamond surface [9]

Враховуючи наведені обмеження, оксиди, які можна використовувати при модифікації поверхні алмазних зерен термостійкими оксидами, повинні включати значну частину оксидів групи MeO2 (TiO2, SiO2, GeO2, SnO2), а оксиди Me2O3 (N2O3, B2O3, Al2O3) і MeO (TiO, BaO, BeO, CaO) групи можуть бути менш зайнятими [13].

Враховуючи актуальність окресленої вище проблеми, було визнано доцільним провести дослідження зі створення технології

для модифікування поверхні алмазних зерен зазначеними вище оксидами або їх сумішами, використання яких підвищить ефективність шліфувального інструменту, тому метою даного дослідження є розробка процесу формування термостійких зносостійких покриттів на поверхні зерен абразивних шліфувальних порошків із застосуванням сумішей розчинних і нерозчинних киснево-, силікатно- та активовані компоненти, що містять карбід.

Для дослідження відібрано усереднені зразки шліфувальних порошків із синтетичних алмазів: АС6 125/100 та АС15 250/200 як сировину. Поверхня зерен порошку модифікована ізотермічним методом рідкофазного нанесення з насичених розчинів термостійких оксидів (B2O3), хлоридів (CaCl2, NaCl, MgCl2, FeCl3) та їх сумішей (B2O3 + CaCl2, B 2O3 + + NaCl). Структурно-морфологічні характеристики зовнішньої будови та кількісний елементний склад модифікованих порошків визначали за допомогою скануючого електронного мікроскопа (РЕМ) ZEISS EVO 50XVP з енергодисперсійним рентгенівським спектроаналізатором INCA ENERGY 450.

Модифікація поверхні порошкових матеріалів методом рідкофазного нанесення – це процес осадження речовини-модифікатора, що виділяється (кристалізується) з розчину у вигляді кристалів або плівок, на поверхню твердого тіла (в нашому випадку алмазного шліфпорошку). Модифікатор закріплюється на зернах такого порошку за рахунок процесу фізичної адсорбції, явища поглинання деякими твердими тілами газів, солей або інших речовин із розчинів. Активні центри, які знаходяться на поверхні зерен синтетичного алмазу, є первинними центрами фіксації модифікатора. У нашому процесі фізичної адсорбції (модифікації) адсорбентом є синтетичний алмазний шліфувальний порошок, адсорбатом є осаджений шар модифікуючої речовини (B2O3/NaCl/CaCl2/…), а речовиною, яка адсорбується (адсорбується), є насичений розчин модифікуючої речовини. При рідкофазному способі формування наплавленого шару з розчину термостійких сполук (наприклад, B2O3, CaCl2, MgCl2, FeCl3 та ін.) при нанесенні речовини на поверхню зерен порошкового матеріалу речовина кристалізується.

Це відбувається у випадку насиченого розчину і є позитивним, оскільки допомагає досягти достатньої товщини нанесеного шару. Як показали наші дослідження, навіть за невеликої тривалості процесу модифікації розмір утворених кристалів є значно меншим (на один-два порядки) порівняно з розміром зерен алмазу.

Fig. 6. The areas of coverage, which are subject to the element analysis on the surface of the grains three times modi-fi ed with В2О3

Результати кількісного LXRS-аналізу зразка (тричі модифікованого B2O3) (табл. 1) показали, що вміст вуглецю (алмазу) коливається від 72,26 до 19,69 %, бору – від 0,0 до 12,53 %, кисню – від 22,58 до 67,79 %.

Вказані алмазні шліфпорошки досліджено методом диференційно-термічного аналізу на дериватографі Q-1500 D. На малюнках 7 і 8 представлені результати термогравіметричного, диференційно-термогравіметричного та диференціально-термічного аналізів зразків синтетичного алмазного шліфпорошку AS6 125/100: вихідного зразка та зразка з поверхнею алмазного зерна, модифікованого B2O3.

Маса зразків 150 мг, швидкість нагрівання 10/хв. Втрата маси після повного охолодження печі: 26,3 % для вихідного зразка і 7,5 % для модифікованого зразка, тобто втрата маси модифікованого зразка в 3,5 рази менша порівняно з вихідним. Таким чином, на основі аналізу результатів досліджень можна стверджувати, що модифікування поверхні алмазу оксидами підвищує термостійкість синтетичних алмазних шліфпорошків.

Таблиця 2. Експлуатаційні показники алмазних шліфувальних кругів на полімері


Fig. 9. Dependence of the relative reference length of the profi le of the surface machined by a wheel without diamond grain surface
modifi cation (a), by a wheel with modifi cation of the grain surface by a combination of B2O3/Al2O3 (b), and by a wheel with
modifi cation of the grain surface with NaCl (c), during grinding of a hard alloy with a productivity of 400 mm3/min